Bes Hesaplama

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) belirleyeceğin ödeme periyodu ve miktarına göre birikimini hesaplamak mümkün.

BES’e giriş yapmayı düşündüğün yaş bilgin ile emekli olacağın yaş arasındaki süre zarfında; olası fon getiri değeri ve Devlet Katkısı, bir de Devlet Katkısına ait fon getirisi ana paranla birleşince Bireysel Emeklilik Sistemindeki tahmini birikimin ortaya çıkar.

Bireysel Emeklilik Sistemindeki (BES) tüm hesaplamaların kaynağı Emeklilik Gözetim Merkezi – EGM’dir.

EGM’den alınan bilgilerle BES hesaplama tablosunda inceleme yapabilir ve bütçene en uygun ödeme koşulunu seçerek planlamanı yapabilirsin.

Unutma, bu hesaplamada tüm getiri alanları «sıfır» olarak düşünülmüş ve sistemde alacağın minimum birikim gösterilmiştir.

Gelecek Net Planı ile Örnek BES Hesaplama

Yaş

10

Emeklilik Yaşı

56

Aylık Ödenen Katkı Payı

Emeklilik Döneminde Birikim

Yaş

5

Emeklilik Yaşı

56

Aylık Ödenen Katkı Payı

Emeklilik Döneminde Birikim

Yaş

1

Emeklilik Yaşı

56

Aylık Ödenen Katkı Payı

Emeklilik Döneminde Birikim

18 Yaş Altı BES Hesaplama Tablosu Açıklama Metni

*Devlet Katkısı, hesaplama tablosunda %30 üzerinden kurgulanmıştır.

Emeklilik dönemindeki birikim; Katılımcının yaşına göre ödeyeceği katkı payı yıllık %0 katkı payı artışı, %0 yönetim gideri kesintisi, yıllık %1 fon işletim gideri kesintisi ve yıllık %3 reel getiri ile hesaplanmıştır.

*Emeklilik döneminde ulaşacağınız birikim tutarı fon tercihleriniz ve yatırım getirilerine göre değişkenlik gösterebilir. Birikim hesaplamasında, katılımcı tarafından emeklilik dönemine kadar enflasyonsuz ortamda düzenli aylık katkı payı ödemeleri yapılacağı varsayılmıştır. Birikim grafiğindeki değerler, enflasyonsuz ortamda, bugünün alım gücüyle ölçülen TL tutarları içermektedir. Katkı payı üzerinden, sunulan planda belirtilen oranda yönetim gideri kesintisi yapıldıktan sonra kalan tutar muhtemel reel getiri oranıyla yatırıma yönlendirilmektedir. Giriş aidatı kesintisi, katkı payından bağımsız olarak tahsil edildiği için hesaplamalarda dikkate alınmamaktadır. Emeklilik yatırım fonlarının ve devlet katkısı fonlarının getirilerinde, fon işletim gideri kesintisi yapıldıktan sonra bulunan aynı net reel getiri oranları kullanılmaktadır.

*Burada yapılan hesaplamalar sonucu ulaşılan tutarlar tahminidir ve bu tutarların gerçekleşeceği konusunda garanti verilmemektedir. Hesaplama ve açıklamalar Emeklilik Gözetim Sistemi (EGM) üzerinden verilmiştir.

Geleceknet.com.tr, size özel hizmetlerini geliştirmek üzere "Çerez" kullanmaktadır. Detaylı bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.